Normal Diyet Nasıl Yapılır? 3 Kural

Tüketim toplumunda paketli gıdalar ve hareketsiz yaşam ciddi kilo problemlerine yol açmaktadır. Kilo problemleri de doğrudan bir şekilde sağlıksız bir yaşama sebep olmaktadır. Hareketsizlik ve abur cubur tüketimi toplumun standart güzellik algısına ulaşmayı zorlaştırmakta ve artan kilolar özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelmektedir.

 Toplumun standart güzellik algısına uymaya çalışan ve sağlıklı yaşama adım atmak isteyen kişiler diyet yapma kararı almaktadır. Bunun için öncelikle bir uzmana danışılmalı ve kilo kaybı her zaman bir sağlık uzmanının kontrolünde olmalıdır. Ama ciddi kilo problemi olmayan ve günlük yaşamda sağlıksız beslenme rutininden biraz uzaklaşmak isteyen kişiler için nasıl diyet yapılması gerektiği hakkındaki önerileri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 1-Psikolojik Olarak Hazır Olun

 Bu sürece başlamadan önce psikolojik olarak hazır olmak en önemli koşullardan biridir. Psikolojik olarak hazır olmadan başlayan yeni beslenme düzeni ve kilo verme süreci büyük olasılıkla birkaç gün sonra sonlanacaktır. Bu da kişinin kendini yetersiz hissetmesine neden olacaktır. Bu nedenle kilo verme sürecine başlarken tam olarak hazır hissetmek çok önemlidir.

 2-Alışkanlıklarınızı Değiştirin

 Bu süreci belirli bir zaman dilimi ile sınırlandırmayın. Örneğin; kendinize üç ayda on kilo vereceğinize dair bir şart koşarsanız üç ayda o on kiloyu verirsiniz ama verdiğiniz kiloları bir süre sonra geri almaya başlamanız kaçınılmazdır. Bu da yine ilk maddede olduğu gibi kendinizi yetersiz hissetmenize sebep olacaktır. Kilo verme sürecinde önemli olan şeylerden biri alışkanlıkları değiştirmektir. Bunu sadece beslenme düzenimizi değiştirmek olarak algılamak çok doğru değildir. Beslenme alışkanlıklarımız yanında günlük rutinlerimizi değiştirmeli ve bedenimizi daha aktif hale getirmeliyiz. Gün içerisinde asansör yerine merdiven kullanmayı denemeliyiz. Çok klişe ama sizi daha aktif hale getirecek bir şey vardır ki o da dolmuştan veya otobüsten bir durak önce inip gideceğiniz yere giderken daha aktif olmaktır.

 3-Öğünlerinizi Bir Gün Öncesinden Planlayın  

 Bir gün boyunca hangi öğünde neler yiyeceğinizi bir gece öncesinden net bir şekilde not edin. Böylece gün içerisinde öğünleriniz ve yiyeceğiniz her şey net bir şekilde belli olacaktır. Bu da sizi disipline sokacak ve öğünlerinize herhangi bir zararlı yiyecek eklemenizi engelleyecektir.

Hoşgeldiniz
Merhaba, Kayıt ve Fiyatlar Hakkında Bilgi Almak İstiyorum.